34710495 s

בניתוח קטרקט בשיטה חדשנית זו, חלק משלבי הניתוח נעשה באמצעות לייזר.

 בדיקת התאמה
בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית של העיניים חיונית להצלחת הניתוח והיא בוחנת נתונים כגון: עובי הקרנית , מספר, טופוגרפיה של הקרנית, לחץ תוך עיני, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כגון יובש בעיניים ועוד. 
רק כ-70% מהנבדקים נמצאים מתאימים לניתוח ואם לא תיערך בדיקת התאמה יסודית עלולים לנתח אנשים שאינם מתאימים או לנתח מועמדים בשיטה שלא מתאימה להם.
ניתוח לייזר מתאים לאנשים מעל גיל 18, עם מספר יציב במשך חצי השנה האחרונה לפני בדיקת התאמה, שהם קצרי רואי, רחוקי רואי ו/או סובלים מצילינדר.

ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: קוצר ראייה -מיופיה , רוחק ראייה - היפראופיה , צילינדר -אסטיגמציה , זוקן ראייה- פרסביופיה .

 

שיטות הניתוח

שיטת LASEK
ניתוח לאסק נותן מענה יעיל למטופלים בעלי קרניות דקות יחסית הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים.
בניתוח לאסק יוצרים מתלה (flap) משכבת תאי האפיתל (השכבה החיצונית של הקרנית). בעזרת אלכוהול נחלש החיבור בין שכבת האפיתל ושכבת הבאומן (השכבה שמתחת לאפיתל), מלטשים את הקרנית בלייזר ללא חיתוכה ובתום הניתוח בלייזר, המתלה מוחזר למקומו.  לאחר הניתוח, עדשת מגע טיפולית (ללא מספר) מונחת למשך מספר ימים על העין. הניתוח מבוצע בדומה לניתוח מסוג PRK .

יתרונות השיטה

 • החיתוך בקרנית נעשה רק בשכבת האפיתל וכך נשמרת היציבות הביומכנית של הקרנית.
 • שיטה זו מאפשרת לבצע ניתוח ראשוני בקוצר ראייה וכן ניתוח משלים גם בקרניות דקות יחסית.
 • הניתוח קצר: כעשר דקות בממוצע לעין.

 

תופעות לוואי נפוצות
זמן ההחלמה והתייצבות הראייה ארוכים יחסית ונמשכים כשלושה שבועות. המטופלים יכולים לחוש אי נוחות בעיניים בימים הראשונים לאחר הניתוח ולעיתים יזדקקו למשככי כאבים למספר ימים.

למי מתאים הניתוח?
ניתוחי הלאסק מתאימים במיוחד למטופלים עם קרניות דקות מדי לתיקון מלא של הרפרקציה או דקות מדי לצורך תיקון. תוצאות הניתוח מצוינות ודומות לתוצאות ניתוחי הלאסיק, אך נדרש פרק זמן ארוך יותר להתייצבות המספר.

 

שיטת INTRALASIK
השיטה המתקדמת כיום בתחום הסרת משקפיים בלייזר. שיטת אינטראלאסיק מאפשרת לבצע את כל ההליך בעזרת קרן הלייזר ולכן הוא מדויק יותר, בטוח יותר ואינו כרוך בכאבים.
לניתוח שני שלבים:

 1. פתיחת חלון טיפולי בקרנית בעזרת קרן לייזר מדויקת וממוחשבת המופקת ממכשיר לייזר  מתקדם וללא סכין כירורגי.
 2. ליטוש קרנית העין בעזרת מכשיר "אקסיימר לייזר" המעצב מחדש את קמירות הקרנית ומתאים אותה לצרכי המטופל. ניתוח זה מבטיח את התוצאה האופטימאלית אליה מטופל יכול להגיע.


יתרונות שיטת האינטראלאסיק:

 • פתיחת חלון טיפולי בעזרת לייזר וללא סכין כירורגי, וכך החלון הטיפולי דק ומדויק יותר
 • ללא סיבוכים הקשורים לפתיחת החלון הטיפולי בעזרת סכין כירורגי
 • הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית בעזרת טיפות עיניים ואינו כואב.
 • הניתוח מאפשר הסרת משקפיים לאנשים עם נתוני עיניים שבעבר לא ניתן היה לטפל בהם כגון: אישונים רחבים במיוחד, קרניות דקות, קוצר ראייה ואסטיגמציה גבוהים, עיניים שקועות או מפתח עין קטן
 • התייצבות הראייה מהירה יותר מכל הניתוחים הקיימים
 • החלמה מהירה יותר
 • בטיחות גבוהה יותר
 • תוצאות מדויקות
 • חדות ראייה משופרת

 

תופעות לוואי אפשריות
תופעות הלוואי בניתוח בשיטת אינטראלאסיק נדירות ביותר. כמו בכל ניתוח רפואי, גם בניתוח זה יש סיכונים, כגון התפתחות דלקת, לכן הקפדה על הוראות הרופא ועל נטילת התרופות, תצמצם באופן משמעותי סיכון זה.

למי מתאים הניתוח?
ניתוח זה מתאים לכל מי שנמצא מתאים בבדיקת ההתאמה וכן למטופלים שבעבר לא ניתן היה לטפל בהם כמפורט לעי"ל. כמו כן לאלה החוששים מפני פתיחת חלון טיפולי המבוצע בעזרת סכין כירורגי.

 

השתלת עדשה תוך-עינית לתיקון רפרקציה
ישנם אנשים המעוניינים בהסרת המשקפים אך אינם מתאימים לניתוח לייזר וזאת מסיבות שונות, ביניהן: קרנית דקה, עיוות של הקרנית או מספרים גבוהים מאוד.
עבור אלה הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת, מציעה אפשרות חלופית – השתלת עדשה מלאכותית תוך-עינית המותאמת ללקות הראייה של המטופל. העדשה אמנם מושתלת לצמיתות אך יחד עם זאת במידת הצורך ניתן להחליף את העדשה או להוציאה. 
על מנת לעבור השתלת עדשה תוך עינית, יש לעבור סדרה מקיפה של בדיקות הכוללת: בדיקת התאמה של מבנה העין, תקינותן של הקרנית והרשתית, צילומים שונים ובדיקות נוספות המבוצעות גם במסגרת בדיקת התאמה לניתוח לייזר. לאחר שנקבע כי המטופל מתאים לניתוח מסוג זה, מוזמנת עדשה מתאימה הנבנית לפי נתוני העין של המטופל. 
ניתוח זה מאפשר מתן מענה נוסף לשיפור הראייה. עדשה מלאכותית מוחדרת לעין לצמיתות. העדשה מספקת פתרון לקוצר ראייה גבוה, לרוחק ראייה גבוה ולטיפול באסטיגמציה. התוצאות המתקבלות מהשימוש בשיטה זו מדויקות ביותר.

כיצד מתבצעת ההשתלה?
בבדיקות מקדימות מזמינים עדשה לתיקון הראייה הנדרש. במהלך הניתוח שאורך כ-20 דקות, מוחדרת העדשה דרך פתח זעיר וממקמים אותה בין עדשת העין הטבעית לבין הקשתית או על גבי גבי הקשתית, תלוי בסוג העדשה. ברוב המקרים הניתוח מבוצע ללא שימוש בתפרים.
הניתוח נעשה בתנאי אשפוז יום בחדר הניתוח של מרכזי "עיניים". עובדה המאפשרת למטופל לחזור הביתה מיד לאחר מכן. במידה שנדרשת השתלת עדשה בשתי העיניים, מבצעים את הניתוח תחילה בעין אחת וכעבור שבועיים עד חודש, בעין השנייה.


מהם יתרונות העדשה?
הליך השתלת העדשה בטוח. על סמך ניסיון קליני מצטבר לאורך זמן, התוצאה ניתנת לצפייה מראש, ובמידת הצורך ניתן להחליף את העדשה או להוציאה. המטופל נהנה מראייה אופטימאלית ומפתרון קבוע. אין כל צורך בתחזוקה והתוצאה המתקבלת כמעט מיידית: ברוב המקרים ניתן לחזור שוב לפעילות רגילה בתוך כמה ימים. השתלת העדשה מתאימה הן לתיקוני תשבורת ראייה בינוניים והן לגבוהים.


מי מועמד לניתוח זה?
על מנת להיות מועמד לטיפול, עליך להיות בגיל 18 עד 55, במצב בריאותי טוב, ללא מחלות עיניים, עם תשבורת יציבה (מספר יציב) שלא השתנתה במשך שנה לפחות. מספרים (דיופטרים) שקיימים בעדשות: מדיופטר 3- עד דיופטר 24- (לקצרי ראייה). מדיופטר 1+ עד דיופטר 12+ (לרחוקי ראייה). בבדיקת התאמה יוחלט מהו הפיתרון האופטימאלי עבורך.